Performance Credits
Duffy Primary ArtistJocasta Primary Artist
Out of My Hair Primary Artist
Powder Primary Artist
Saint Etienne Primary Artist
Fluffy Primary Artist
Salad Primary Artist
Longpigs Primary Artist
Silver Sun Primary Artist
The Boo Radleys Primary Artist
The Cardigans Primary Artist
Speedy Primary Artist
Space Primary Artist
Shed Seven Primary Artist
Terrorvision Primary Artist
Sleeper Primary Artist
Reef Primary Artist
Ocean Colour Scene Primary Artist
60 Ft. Dolls Primary Artist
These Animal Men Primary Artist
Heavy Stereo Primary Artist
The Fall Primary Artist
Kenickie Primary Artist
The Charlatans Primary Artist
Babybird Primary Artist
The Lightning Seeds Primary Artist
Inspiral Carpets Primary Artist
bis Primary Artist
James Primary Artist
Cornershop Primary Artist
Electrafixion Primary Artist
Portishead Primary Artist
Pulp Primary Artist
Radiohead Primary Artist
New Order Primary Artist
The Bluetones Primary Artist
The Aloof Primary Artist
Audioweb Primary Artist
Super Furry Animals Primary Artist
Northern Uproar Primary Artist
Shampoo Primary Artist
Catatonia Primary Artist
Cast Primary Artist
Lush Primary Artist
Echobelly Primary Artist
Dodgy Primary Artist
Gene Primary Artist
Dubstar Primary Artist
Ride Primary Artist
Marion Primary Artist
The Wannadies Primary Artist
S*M*A*S*H Primary Artist
Me Me Me Primary Artist
Plastic Fantastic Primary Artist
Primal Scream Primary Artist
Oasis Primary Artist
Menswear Primary Artist
Suede Primary Artist
Ash Primary Artist
Spacehog Primary Artist
The Supernaturals Primary Artist
The Auteurs Primary Artist
Blur Primary Artist
Kula Shaker Primary Artist
Feeder Primary Artist
Electronic Primary Artist
Elastica Primary Artist
Whipping Boy Primary Artist
Huggy Bear Primary Artist
Paul Weller Primary Artist
Supergrass Primary Artist
Manic Street Preachers Primary Artist
Mark E. Smith Featured Artist
Kevin Cummins Compiled
Ben Stanley Compiled
Michael Mulligan Compiled
Technical Credits
Syd Barrett ComposerCandida Doyle Composer
Grant McLennan Composer
Tony Grantham Composer
Paul Page Composer
Stephen Hague Composer
Stephen Morris Composer
Andrew Innes Composer
Martin Blunt Composer
Martin Merchant Composer
Alex James Composer
Guto Pryce Composer
Steve Queralt Composer
Dafydd Ieuan Composer
Bernard Butler Composer
Bernard Edwards Composer
Bobby Gillespie Composer
Ian McCulloch Composer
Bobby Robinson Composer
James Edwards Composer
Colin Greenwood Composer
Jagz Kooner Composer
Crispin Hunt Composer
Jimmy Webb Composer
Benny Andersson Composer
Crispin Mills Composer
Dominic Greensmith Composer
Gem Archer Composer
Sean McCann Composer
Jon Slade Composer
Phil Cunningham Composer
Nick Banks Composer
Steve Mackey Composer
Simon Fowler Composer
Steve Hillier Composer
Kevin Cummins Liner Notes,Photography
Jack Bessant Composer
Adam Devlin Composer
Alan Leach Composer
Eds Chesters Composer
Jaime Harding Composer
Ed O'Brien Composer
Russell Senior Composer
Gary Numan Composer
Francis Griffiths Composer
Cerys Matthews Composer
Johnny Marr Composer
Cian Ciaran Composer
Debbie Harry Composer
Bjoern Ulvaeus Composer
Huw Bunford Composer
Oscar Harrison Composer
Luke Haines Composer
Peter Hook Composer
Paul Winter-Hart Composer
Robin File Composer
James Broad Composer
Taka Hirose Composer
Leon Meya Composer
Paul Banks Composer
Paul Turner Composer
Mark Morriss Composer
Phil Selway Composer
Royston Langdon Composer
Jimmy Destri Composer
Karl Bartos Composer
Noel Gallagher Composer
Nile Rodgers Composer
John Power Composer
Miki Berenyi Composer
Mickey Newbury Composer
Gillian Gilbert Composer
Gruff Rhys Composer
Thom Yorke Composer
Tim Burgess Composer
Tjinder Singh Composer
Brett Anderson Composer
Ralf Huetter Composer
Richard Parfitt Composer
Andy Bell Composer
Phil Kinrade Audio Master
James Lawrence Gott Composer
James Patrick Glennie Composer
Timothy Booth Composer
Dave Akerman Producer
Glen Johansson Composer
Amanda Mackinnon Composer
Chris Rowley Composer
Mike Storey Design
Thomas Scott Composer
Walter Kennedy Composer
Nigel Clark Composer
Richard James Witter Composer
Martyn Walsh Composer
Damon Albarn Composer
Will Sergeant Composer
Dave Rowntree Composer
Grant Nicholas Composer
Stephen Jones Composer
Stephen Duffy Composer
Steve Cradock Composer
Sonya Madan Composer
Steve Mason Composer
Bernard Sumner Composer
Damon Minchella Composer
Stuart Miller Composer
Graham Coxon Composer
Jarvis Cocker Composer
Jon Brookes Composer
Jonny Greenwood Composer
Andrew Parle Composer
Paul Weller Composer
Jay Darlington Composer
Mark Collins Composer
Simon White Composer
Tom Gladwin Composer
Chris Gentry Composer
Scott Morriss Composer
Karen Hill Composer
Matt James Composer
Richard Thair Composer
Marie du Santiago Composer
Clint Boon Composer
Niki Elliot Composer
Myles McDonnell Composer
Amanda Rootes Composer
Jo Johnson Composer
Ben Stanley Project Manager
Steven James Composer
Andrew Miller Composer
Mark Roberts Composer
Matt Everitt Composer
Michael Wainwright Composer
Steven Clark Composer
Michael Mulligan Project Manager
John Clark Composer
Ricardo Barrow Composer
Simon Eugene Composer
Charles Bloor Composer
Conrad Toop Composer
Shadrick Toop Composer
Jenny Stone Composer
Jonathon Golds Composer
Robert Young Composer
Justine Frischmann Composer
Martin Carr Composer
Ed Borrie Composer
Colm Hassett Composer
Rob Collins Composer
Emil Schult Composer
Robert Maxfield Composer
Philip Watson Composer
Bob Stanley Composer
Pete Wiggs Composer
Mark Thomas Composer
Stuart Black Composer
Martin Rossiter Composer
Kenwyn House Composer
Richard Sutcliffe Composer
Kevin Miles Composer
Craig Gill Composer
Jon Lee Composer
Justin Welch Composer
Johnny Dean Composer
Dean Thatcher Composer
Mathew Priest Composer
Alonza Bevan Composer
Fearghal McKee Composer
Graham Lambert Composer
Tom Hingley Composer
Mark Gardener Composer
Phil Lynott Composer
Robert Forster Composer
Gary Stringer Composer
Gary Burns Composer
Lauren Laverne Composer
Loz Colbert Composer
Tim Arnold Composer
Kenneth McAlpine Composer
James McColl Composer
Alan Tilston Composer