Φίλοι αναγνώστες το έργο που έχετε στα χέρια σας είναι μια μελέτη σχετικά με το αεί ζητούμενο και το αεί απορούμενο και αυτό είναι το περίφημο ρητό Γνωθι Σεαυτόν. Στις σελίδες που ακολουθούνε θα βρείτε κάποιες έννοιες που θα σας βοηθήσουν να στοχαστείτε πιο εύκολα αυτό το περίφημο Πυθικό Ρητό που το συμπόσιο των επτά σοφών αποφάσισε να αφιερωθεί στους Δελφούς στο Θεό του φωτός και της μουσικής Απόλλωνα. Μαζί με αυτό έγραψαν και το Μηδέν Άγαν που έχει το νόημα ότι σε κάθε υπερβολή υπάρχει λάθος και πρέπει να αποφεύγεται. Tο Γνώθι σεαυτόν από τότε που το ανέγραψαν στην προμετωπίδα του ναού του Θεού και μέχρι σήμερα έμεινε μία άγνωστη έννοια. Το δύσκολο μα και εύκολο αυτό νόημα που γνώριζαν μόνο οι επτά σοφοί, αν και μας το άφησαν σαν διαθήκη τους με την πίστη ότι εμείς οι μεταγενέστεροι με τις πολλές μας γνώσεις θα το θυμόμαστε και θα το έχομε πυξίδα και φως προσανατολισμού στην πορεία μας. Λόγω του ότι οι διάφορες παιδαγωγικές, πολιτικοθρησκευτικές δεν μας το προσφέρανε ζωντανά και απλά να το γνωρίσομε αφού εννοεί να γνωρίσομε τον δικό μας εαυτό, δηλαδή την ψυχή μας την ίδια, που αν και με αυτή ζούμε, δεν την γνωρίσαμε, και ζούμε μαζί και χωριστά, δηλαδή άνθρωποι με άγνοια του ίδιου μας εαυτού του γονιού μας δηλαδή…
Φίλοι αναγνώστες το έργο που έχετε στα χέρια σας είναι μια μελέτη σχετικά με το αεί ζητούμενο και το αεί απορούμενο και αυτό είναι το περίφημο ρητό Γνωθι Σεαυτόν. Στις σελίδες που ακολουθούνε θα βρείτε κάποιες έννοιες που θα σας βοηθήσουν να στοχαστείτε πιο εύκολα αυτό το περίφημο Πυθικό Ρητό που το συμπόσιο των επτά σοφών αποφάσισε να αφιερωθεί στους Δελφούς στο Θεό του φωτός και της μουσικής Απόλλωνα. Μαζί με αυτό έγραψαν και το Μηδέν Άγαν που έχει το νόημα ότι σε κάθε υπερβολή υπάρχει λάθος και πρέπει να αποφεύγεται. Tο Γνώθι σεαυτόν από τότε που το ανέγραψαν στην προμετωπίδα του ναού του Θεού και μέχρι σήμερα έμεινε μία άγνωστη έννοια. Το δύσκολο μα και εύκολο αυτό νόημα που γνώριζαν μόνο οι επτά σοφοί, αν και μας το άφησαν σαν διαθήκη τους με την πίστη ότι εμείς οι μεταγενέστεροι με τις πολλές μας γνώσεις θα το θυμόμαστε και θα το έχομε πυξίδα και φως προσανατολισμού στην πορεία μας. Λόγω του ότι οι διάφορες παιδαγωγικές, πολιτικοθρησκευτικές δεν μας το προσφέρανε ζωντανά και απλά να το γνωρίσομε αφού εννοεί να γνωρίσομε τον δικό μας εαυτό, δηλαδή την ψυχή μας την ίδια, που αν και με αυτή ζούμε, δεν την γνωρίσαμε, και ζούμε μαζί και χωριστά, δηλαδή άνθρωποι με άγνοια του ίδιου μας εαυτού του γονιού μας δηλαδή…
![Ereunontas gia aletheia](http://img.images-bn.com/static/redesign/srcs/images/grey-box.png?v11.10.4)
Ereunontas gia aletheia
![Ereunontas gia aletheia](http://img.images-bn.com/static/redesign/srcs/images/grey-box.png?v11.10.4)
Ereunontas gia aletheia
Product Details
BN ID: | 2940152449211 |
---|---|
Publisher: | ????? ????????? |
Publication date: | 07/29/2015 |
Sold by: | Smashwords |
Format: | eBook |
File size: | 221 KB |
Language: | Greek, Modern (1453- ) |